AcaTalk
Welcome to Acatalk. Enjoy your stay here. Please be as you would like to be treated. That is the way we are here. We invite anyone willing to spread his knowledge and love and questions on music reproduction.
AcaTalk
Welcome to Acatalk. Enjoy your stay here. Please be as you would like to be treated. That is the way we are here. We invite anyone willing to spread his knowledge and love and questions on music reproduction.
AcaTalk
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
AcaTalk

The True essence of any audio system is only one thing. To enjoy the gift given to us by entertaining ourselves with music. Our search is to find the best in that area.
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Belt VS Direct drive

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 3:16 am

Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξε στο avsite για πικάπ όπως λέει και ο τίτλος...Θα παρακαλούσα για αρχή όλοι να το διαβάσουμε και να καταθέσουμε τις εμπειρίες μας.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=68501

Γράφω και εγώ εκεί...Για να δούμε...Με καταλάβατε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikekan
Moderator
Moderator
mikekan


Posts : 84
Join date : 22/06/2009
Age : 43
Location : My Mind...

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 2:41 pm

Όχι! Razz

Σε λίγο θα ασχοληθούμε και με την τεχνολογία της σφεντόνας! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 7:02 pm

Κάτσε με τα jitter σου εσύ και μή μιλας!!!! Very Happy lol!

Την κοπάνησες απο το facebook??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 7:40 pm

ακόμα και η τεχνολογία της σφεντόνας είναι ενδιαφέρουσα!

μήπως να ξεκινήσεις ένα νέο θέμα?

lol!

πάντως με τα λίγα που ξέρω, φαίνονται (γενικότητα) ανώτερα από τεχνικής σκοπιάς τα dd, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δε θα προτιμήσω το EAR του Tim... αρκεί κάποιος να μου προμηθεύσει τα $16.000 από τα $17.000 που ζητάει...(τόσα μου λείπουν) lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:07 pm

Flac Level 8 έγραψε:
ακόμα και η τεχνολογία της σφεντόνας είναι ενδιαφέρουσα!

μήπως να ξεκινήσεις ένα νέο θέμα?

lol!

πάντως με τα λίγα που ξέρω, φαίνονται (γενικότητα) ανώτερα από τεχνικής σκοπιάς τα dd, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δε θα προτιμήσω το EAR του Tim... αρκεί κάποιος να μου προμηθεύσει τα $16.000 από τα $17.000 που ζητάει...(τόσα μου λείπουν) lol!
Όχι Κώστα...Δυστυχώς το μόνο που έβγαλα απο την κουβέντα είναι οτι τελικά τα προβλήματα του πικάπ έχουν λυθεί απο το 80'.Όλα τα άλλα ανήκουν στην σφαίρα των αριθμών-μή αισθητών ούτε απο χρυσά αυτιά.Το πικάπ χωρίς ενσωματωμένο μοτέρ αποτυγχάνει στον τομέα της απορρόφησης κραδασμών απο το έδαφος αλλα και απο το ίδιο το σύστημα.Είναι μία απο τις πολλές περιπτώσεις που δύο και μόνο μετρήσεις δέν είναι ικανές να περιγράψουν πλήρως τα φαινόμενα...

Αν πραγματικά πιστεύεις οτι οι δύο μετρήσεις αυτές είναι αρκετές τότε αγόρασε ένα mk2 και θα έχεις το hi end πικάπ...Δέν καταλάβατε βρε οτι είμαι ο teachertza?????Μήν καρφώσω και τον τέως τώρα που τον κατάλαβα απο το χιλιόμετρο...Ποιός άλλος είναι τόσο αναλογοφρίκουλας!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:10 pm

Θα περιμένω να κλείσει το θέμα στο avsite και θα κάνω μία περίληψη εδώ το τί ειπώθηκε και μερικές προσωπικές απόψεις...Το κάνω αυτό διότι υπάρχουν μέλη που διαβάζουν,δέν γράφουν όμως και βαριούνται να διαβάσουν τα 50 pages του avsite.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikekan
Moderator
Moderator
mikekan


Posts : 84
Join date : 22/06/2009
Age : 43
Location : My Mind...

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:28 pm

AlexD έγραψε:


Την κοπάνησες απο το facebook??

Nαι τον διέγραψα, στράβωσα με τη φάση... afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:30 pm

mikekan έγραψε:


Nαι τον διέγραψα, στράβωσα με τη φάση... afro
Σού κανε τίποτα καμία γκόμενα εκεί μέσα??? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikekan
Moderator
Moderator
mikekan


Posts : 84
Join date : 22/06/2009
Age : 43
Location : My Mind...

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:35 pm

AlexD έγραψε:
mikekan έγραψε:


Nαι τον διέγραψα, στράβωσα με τη φάση... afro
Σού κανε τίποτα καμία γκόμενα εκεί μέσα??? lol!


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!


όχι ρε, απλά ένα απόγευμα άρχισα να σβήνω φίλους, ξέρεις που δεν τους έχω μιλήσει ποτέ, σε κάποια φάση από τους 200 έμειναν 50 και λέω "δεν γαμ...ται, θα το κλείσω τελείως... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Good idea AlexD   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:35 pm

50 σελιδες για μενα ειναι σαν να γραφω 300 στα Αγγλικα.....Κάνε μια σουμα και θα δούμε...μέχρι τότε όμως μην ξεχνάς εισαι administrator εδω και με ενα κουμπι μπαινης στο πανελ και φτιαχνης παππαδες....

Εγώ γαμ***κα αυτο το weekend για τα γραφικα και να βάζω τα πολυ ΠΑΛΙΑ καλα μέλοι μέσα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:37 pm

Σορρυ για τα Greek μου, κάνω οτι μπορώ παίδες!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
mikekan
Moderator
Moderator
mikekan


Posts : 84
Join date : 22/06/2009
Age : 43
Location : My Mind...

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2009 8:45 pm

Trouble έγραψε:
Σορρυ για τα Greek μου, κάνω οτι μπορώ παίδες!!


Νο problem Tony, we still love you! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 9:06 am

AlexD έγραψε:
.Είναι μία απο τις πολλές περιπτώσεις που δύο και μόνο μετρήσεις δέν είναι ικανές να περιγράψουν πλήρως τα φαινόμενα...

Αν πραγματικά πιστεύεις οτι οι δύο μετρήσεις αυτές είναι αρκετές τότε αγόρασε ένα mk2 και θα έχεις το hi end πικάπ...Δέν καταλάβατε βρε οτι είμαι ο teachertza?????Μήν καρφώσω και τον τέως τώρα που τον κατάλαβα απο το χιλιόμετρο...Ποιός άλλος είναι τόσο αναλογοφρίκουλας!!!!

Έλα, καλημέρα!

Κοίτα, είναι γεγονός πως "δύο και μόνο μετρήσεις δέν είναι ικανές να περιγράψουν πλήρως τα φαινόμενα" όπως χαρακτηριστικά λες, αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

Επίσης όμως είναι γεγονός πως το mk2 με τις KAB μετατροπές (και με ένα βραχίονα της προκοπής) είναι αξιόλογη λύση και προσιτή και ανθεκτική, τώρα αν είναι "hi end πικάπ" όπως λες δε ξέρω, αλλά νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο να μάθω κιόλας.... χαχαχαχα

Το δικό μου συμπέρασμα από το πολυσέλιδο στο avsite είναι (κάτι που δεν ήξερα) πως καλής κατασκευής dd πλατώ διατηρούν με μεγάλη ακρίβεια την ταχύτητα περιστροφής του μαύρου δίσκου, σε αντίθεση με κάποια πανάκριβα bd πλατώ τα οποία μπορεί να μην έχουν σωστές στροφές, πράγμα που επιβεβαίωσα με ψάξιμο στο δίκτυο από διάφορες ανεξάρτητες μετρήσεις που έχουν γίνει.

Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως η ανακρίβεια στροφών χαρακτηρίζει τα bd ούτε πως δεν υπάρχουν κορυφαίες υλοποιήσεις με την κάθε τεχνική κίνησης. Η "κόντρα" που δήθεν διαδραματίζεται ανάμεσα στις τεχνικές αυτές είναι σαφώς μια ανοησία, καθώς είναι σα να προσπαθείς να κρίνεις ενισχυτικά με μόνο κριτήριο την ποιότητα των βυσμάτων που διαθέτουν, αγνοώντας τις υπόλοιπες παραμέτρους...

τες πα, εμένα το πικαπ δε με απασχολεί διόλου, δεν πρόκειται να πάρω κι ούτε να αρχίσω εν έτει 2010 να κάνω συλλογή σε βινύλια... lol!

έχει όμως ενδιαφέρον η κουβέντα κι όπως και να το κάνεις όλο και κάτι μαθαίνουμε από αυτήν την ιστορία, κι ας ειναι κι άχρηστο!

Ο πρόεδρας συμμετέχει κανονικότατα όπως βλέπεις και σε αυτή τη συζήτηση, και οφείλεις να ομολογήσεις πως η συμμετοχή του γενικά είναι "κόσμια" και θεωρώ πως έχει να δώσει μπόλικες γνώσεις σε πολλούς. Όπως και να το κάνουμε, μερικά πράγματα τα ξέρει πολύ καλά. Άλλα πάλι δε τα ξέρει καθόλου. Ε, αυτά. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 9:53 am

Πιος προεδρος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 9:58 am

Και δεν ξερω εαν λετε εκει που τα λετε για τα μηχανηματα που κρατάνε της στροφές σταθερά και τελιώνει εκεί το θέμα χωρίς να μπαίνουμε σε πολλά έξοδα!!

Το Project και η Clear Audio το έχουν σε προσιτή τιμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 11:08 am

Trouble έγραψε:
Πιος προεδρος?
Ο ποιός???Δέν καταλαβαίνω.... lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 11:12 am

Flac Level 8 έγραψε:
AlexD έγραψε:
.Είναι μία απο τις πολλές περιπτώσεις που δύο και μόνο μετρήσεις δέν είναι ικανές να περιγράψουν πλήρως τα φαινόμενα...

Αν πραγματικά πιστεύεις οτι οι δύο μετρήσεις αυτές είναι αρκετές τότε αγόρασε ένα mk2 και θα έχεις το hi end πικάπ...Δέν καταλάβατε βρε οτι είμαι ο teachertza?????Μήν καρφώσω και τον τέως τώρα που τον κατάλαβα απο το χιλιόμετρο...Ποιός άλλος είναι τόσο αναλογοφρίκουλας!!!!
Έλα, καλημέρα!
Κοίτα, είναι γεγονός πως "δύο και μόνο μετρήσεις δέν είναι ικανές να περιγράψουν πλήρως τα φαινόμενα" όπως χαρακτηριστικά λες, αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.Επίσης όμως είναι γεγονός πως το mk2 με τις KAB μετατροπές (και με ένα βραχίονα της προκοπής) είναι αξιόλογη λύση και προσιτή και ανθεκτική, τώρα αν είναι "hi end πικάπ" όπως λες δε ξέρω, αλλά νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο να μάθω κιόλας.... χαχαχαχαΤο δικό μου συμπέρασμα από το πολυσέλιδο στο avsite είναι (κάτι που δεν ήξερα) πως καλής κατασκευής dd πλατώ διατηρούν με μεγάλη ακρίβεια την ταχύτητα περιστροφής του μαύρου δίσκου, σε αντίθεση με κάποια πανάκριβα bd πλατώ τα οποία μπορεί να μην έχουν σωστές στροφές, πράγμα που επιβεβαίωσα με ψάξιμο στο δίκτυο από διάφορες ανεξάρτητες μετρήσεις που έχουν γίνει.
Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως η ανακρίβεια στροφών χαρακτηρίζει τα bd ούτε πως δεν υπάρχουν κορυφαίες υλοποιήσεις με την κάθε τεχνική κίνησης. Η "κόντρα" που δήθεν διαδραματίζεται ανάμεσα στις τεχνικές αυτές είναι σαφώς μια ανοησία, καθώς είναι σα να προσπαθείς να κρίνεις ενισχυτικά με μόνο κριτήριο την ποιότητα των βυσμάτων που διαθέτουν, αγνοώντας τις υπόλοιπες παραμέτρους...
τες πα, εμένα το πικαπ δε με απασχολεί διόλου, δεν πρόκειται να πάρω κι ούτε να αρχίσω εν έτει 2010 να κάνω συλλογή σε βινύλια... lol!
έχει όμως ενδιαφέρον η κουβέντα κι όπως και να το κάνεις όλο και κάτι μαθαίνουμε από αυτήν την ιστορία, κι ας ειναι κι άχρηστο!
Ο πρόεδρας συμμετέχει κανονικότατα όπως βλέπεις και σε αυτή τη συζήτηση, και οφείλεις να ομολογήσεις πως η συμμετοχή του γενικά είναι "κόσμια" και θεωρώ πως έχει να δώσει μπόλικες γνώσεις σε πολλούς. Όπως και να το κάνουμε, μερικά πράγματα τα ξέρει πολύ καλά. Άλλα πάλι δε τα ξέρει καθόλου. Ε, αυτά. cheers
Κοίτα εμένα μου άρεσε διότι δέν ήξερα οτι ακόμα και σε αυτά τα νούμερα το dd είναι καλύτερο.Απλά άν τα εμπιστευτούμε τότε ας πάρουμε mk2 και ας τα πετάξουμε όλα τ άλλα.Γενικότερα το πικάπ είναι ωραίο και μου αρέσει διότι εφαρμόζονται πάνω του πολλές αρχές της μηχανικής.Σκέψου οτι τώρα μιλάμε μόνο για το μοτέρ.Αν πάμε σε πλατώ,βραχίονες και βελόνες τότε...σκέψου πόσο μακριά πάει η βαλίτσα.
Οσονούπω θα κάνω μία περίληψη να μάθουν και τα άλλα μέλη του συλλόγου τα των πικάπ.Ίσως να το μοιράσουμε και σε κανα meeting.Αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 1:39 pm

Το Πρόεδρας, ήταν εκεί διότι γράφτηκε οτι ήταν στο Αν και έγραφε.....

Συμφωνο Αλεξανδρε....με την θεωρία, αλλα είχα ΜΚΙΙ και είναι πράγματι καλά, αλλά όχι να πετάξουμε τα καλά μας ΤΤ και την αθόρυβη λειτουργία τους, διότι το δικό μου ΜΚΙΙ, στο κέντρο ακουγόταν ο μιχανισμός του. In other words when you put it loud, with a disc on, and moved the arm towards the middle, the cartridge could pick up the engine sound.

This does not happen on hifi machines, and the inertia moving the record makes an amazing effect on records. Otherwise I would love it.

I hate being so darn careful with these expensive machines that we have. Not to mention thousands of euro cartrdiges!!!

I would rather have a simple MKII if it could honestly play as well or close to what I have now. A Clear Audio Master Solution...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 7:22 pm

Trouble έγραψε:
Το Πρόεδρας, ήταν εκεί διότι γράφτηκε οτι ήταν στο Αν και έγραφε.....

Συμφωνο Αλεξανδρε....με την θεωρία, αλλα είχα ΜΚΙΙ και είναι πράγματι καλά, αλλά όχι να πετάξουμε τα καλά μας ΤΤ και την αθόρυβη λειτουργία τους, διότι το δικό μου ΜΚΙΙ, στο κέντρο ακουγόταν ο μιχανισμός του. In other words when you put it loud, with a disc on, and moved the arm towards the middle, the cartridge could pick up the engine sound.

This does not happen on hifi machines, and the inertia moving the record makes an amazing effect on records. Otherwise I would love it.

I hate being so darn careful with these expensive machines that we have. Not to mention thousands of euro cartrdiges!!!

I would rather have a simple MKII if it could honestly play as well or close to what I have now. A Clear Audio Master Solution...

Αυτό το πρόβλημα το είχες με χαμηλοέξοδη κεφαλή κινητού πηνίου ή με υψηλοέξοδη κεφαλή κινητού μαγνήτη?
διότι έχω την αίσθηση πως το τεκνίκς προτιμάει τις δεύτερες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: MC with very low output.   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2009 11:22 pm

Εχω την Dynavector with its phono Te kaiTora. Eιναι παρα πολυ χαμηλοεξοδο. Και κάνη όσο 6 ΜΚΙΙ δυστιχώς!

Θάθελα να ακούσο το ΜΚΙΙ ξανα μετα απο τόοοοοοοσα χρόναι απουσίας της απο το setup μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: MC with very low output.   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08, 2009 2:09 am

From what I know the MKII is 400 euros, or at least that is the price I just got from my friend. Which is not bad at all....I think...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08, 2009 11:55 am

Trouble έγραψε:
Εχω την Dynavector with its phono Te kaiTora. Eιναι παρα πολυ χαμηλοεξοδο. Και κάνη όσο 6 ΜΚΙΙ δυστιχώς!

Θάθελα να ακούσο το ΜΚΙΙ ξανα μετα απο τόοοοοοοσα χρόναι απουσίας της απο το setup μου.

To MKII που λες, κατά την ταπεινή μου εκτίμηση, δεν είναι "φτιαγμένο" για την κεφαλή αυτή με τα 0.25mV έξοδο.

βέβαια, ομολογουμένως η κεφαλή αυτή είναι σκέτο κόσμημα....

Belt VS Direct drive Tkr_web

αλλά στο ΜΚΙΙ να προτιμήσεις μια "αναίσθητη" υψηλοέξοδη κεφαλή κινητού μαγνήτη με έξοδο 4-6 mV ώστε να μη "μαζεύει" θορύβους από γύρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θα μάθω οταν το ακουσω ξανα.   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08, 2009 7:23 pm

Θα πρεπει να ακουσω παλι το ΜΚΙΙ για να δω πως παιζει. Εστω σαν δευτερο ΤΤ που θελω να εχω σε αλλο δωματιο στο καινουργιο μου διαμερισμα.

ΝΑΙ η Dynavector ειναι απιστευτη κεφαλη για τα λευτα της και ακομα πιο πανω, η γνωμη μου βεβαιως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09, 2009 9:07 pm

Λοιπόν μιας και το θέμα στο avsite τελείωσε ας κάνουμε μία περίληψη για τα μέλη που επισκέπτονται το φόρουμ αλλα βαριούνται να επισκεφτούν το avsite.

Αναφέρθηκε στην αρχή μία σύγκριση στα πικάπ belt drive με τα πικάπ direct drive.Για τους λάτρεις του hifi το direct drive αποτελεί μία κακή λύση.Οι λόγοι είναι σαφείς.
_Ο κόσμος πιστεύει οτι το DD δέν προσφέρει τη μέγιστη αντικραδασμική προστασία.
_Ο κόσμος πιστεύει οτι το DD "περνάει" το θόρυβο του μοτέρ στη βελόνα.
_Κακά τα ψέμματα τα πικάπ DD δέν είναι και τόσο designάτα όσο αυτά με τους ιμάντες και τα περίεργα μεγάλα μοτέρ.
Τελικά απο την κουβέντα καταλήξαμε στα εξής απλά...
Υπάρχουν δύο τεχνικές μετρήσεις για ένα πικάπ.
Η πρώτη είναι το wow & flutter.Αυτό είναι πολύ απλά οι μικρομεταβολές της ταχύτητας του μοτέρ κατα την ώρα αναπαραγωγής του δίσκου.Στο αυτί φαίνεται ώς φαντάζεστε... lol!
Η δεύτερη είναι το rumble.To rumble είναι χοντρικά ο θόρυβος του μοτέρ.Ουσιαστικά είναι η έξοδος της κεφαλής όταν υπάρχει ένας δίσκος χωρίς αυλάκια.Σε σύγκριση με ένα κοινό δίσκο με συγκεκριμένο τόνο γραμμένο κ.τ.λ. έχουμε το rumble σε dB.
Το περίεργο είναι οτι....
Στις δύο αυτές μετρήσεις τα DD σκίζουν τα BD!!!!!!!!!Πραγματικά περίεργο!!!!!!!!Ίσως στο rumble να είναι λίγο καλύτερα τα BD αλλα πάντως στο wow & Flutter τα DD σκίζουν.

Η άποψη μου είναι οτι οι μετρήσεις αυτές δέν είναι αρκετές.Το λέω αυτό διότι πολύ απλά δέν μετράν τους εξής παράγοντς.
_Την αντικραδασμικότητα λόγω ηχητικής ανάδρασης.
_Την αντικραδασμικότητα λόγω συνεχών δυναμικών φαινομένων π.χ. αν χοροπηδήσω στο πάτωμα και είναι ξύλινο και για πιο pshcyo οι συνεχείς κινήσεις του φλοιού της γής...
_Την ακρίβεια περιστροφής με τα Ελληνικά δεδομένα ρεύματος(μή σταθερή τάση εισόδου κ.τ.λ.)
_Πιθανότατα την παρεμβολή του μοτέρ σε μία ευαίσθητη βελόνα(πηνίου).

Αυτά...Γενικότερα νομίζω το υπέρ της κουβέντας είναι οτι κλονήστηκε ένας μύθος.Επίσης ένα θέμα που κατάλαβα είναι οτι οι εταιρείες χρησιμοποιούν BD διότι είναι και πιο εύκολα κατα την μελέτη τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Fantastic summation...   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2009 4:48 am

Now that was a perfect summation of what was being talked about.

WE THANK YOU....

Although I wish I knew what tests they did and what TT's they used to come up with the results.

I agree with your conclusions though and find them mature enough for everyone to think about.

I will have to get a MKII in my new house sooner than later and see for myself. My only question is, what cartridge do people normally use with the
MKII? Is there a one in all cartrdige for the MKII or do we have to have 2 cartridges, one for rock and roll and jazz, and one for classical lets say.

There is a special edition of the MKII, the Gold I heard. Does anyone know of the differences between that and the normal MKII?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2009 10:44 am

Trouble έγραψε:
I will have to get a MKII in my new house sooner than later and see for myself. My only question is, what cartridge do people normally use with the MKII? Is there a one in all cartrdige for the MKII or do we have to have 2 cartridges, one for rock and roll and jazz, and one for classical lets say.
Το μόνο που χρειάζεται να τσεκάρεις για κεφαλή για το ΜΚΙΙ είναι η ενδοτικότητα της κεφαλής ώστε σε συνδυασμό με τον 12 γρ βραχίονα του ΜΚΙΙ να βγάζει συχνότητα συντονισμού περί τα 9Hz, τα γνωστά δηλαδή που ισχύουν για όλα τα πικάπ ανεξαρτήτως κατασκευής (παίζει ρόλο μόνο ο συνδυασμός βραχίονα κεφαλής).

Από κει και πέρα, προτείνω υψηλοέξοδη κεφαλή, και ο ΚΑΒ έχει μια ενδιαφέρουσα, την KAB/Ortofon ProS40, πληροφορίες για την οποία μπορείς να δεις εδώ.

Trouble έγραψε:
There is a special edition of the MKII, the Gold I heard. Does anyone know of the differences between that and the normal MKII?
Για τις εκδόσεις του ΜΚΙΙ και τις διαφορές τους, δες εδώ.

Γενικά το χρυσό είναι δύσκολο να το πετύχεις (μόνο μεταχειρισμένο) διότι γίνεται ανάρπαστο. Πιστεύω η καλύτερη επιλογή είναι η τελευταια έκδοση, το SL-1200MK6 ή SL-1200MK6K1, που διαθέτει καλύτερη καλωδίωση, καλύτερη απομόνωση από κραδασμούς και πιθανά κάποιες βελτιώσεις στο μοτέρ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Flac Level 8 στις Παρ Ιουλ 10, 2009 11:05 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2009 11:04 am

AlexD έγραψε:
Η άποψη μου είναι οτι οι μετρήσεις αυτές δέν είναι αρκετές.Το λέω αυτό διότι πολύ απλά δέν μετράν τους εξής παράγοντς.
_Την αντικραδασμικότητα λόγω ηχητικής ανάδρασης.
_Την αντικραδασμικότητα λόγω συνεχών δυναμικών φαινομένων π.χ. αν χοροπηδήσω στο πάτωμα και είναι ξύλινο και για πιο pshcyo οι συνεχείς κινήσεις του φλοιού της γής...
_Την ακρίβεια περιστροφής με τα Ελληνικά δεδομένα ρεύματος(μή σταθερή τάση εισόδου κ.τ.λ.)
_Πιθανότατα την παρεμβολή του μοτέρ σε μία ευαίσθητη βελόνα(πηνίου).

Αυτά...Γενικότερα νομίζω το υπέρ της κουβέντας είναι οτι κλονήστηκε ένας μύθος.Επίσης ένα θέμα που κατάλαβα είναι οτι οι εταιρείες χρησιμοποιούν BD διότι είναι και πιο εύκολα κατα την μελέτη τους...

Εξαιρετική η περίληψή σου!

Τώρα για τις μετρήσεις και την άποψή σου ότι δεν είναι "αρκετές" για να δείξουν κάποια πράγματα, έχω την εξής διαφορετική εκτίμηση-άποψη:
1. Η αντικραδασμικότητα λόγω ηχητικής ανάδρασης: μεταφράζεται σε rumble, άρα η μέτρηση του rumble αυτό ακριβώς μας δείχνει... Πέραν τούτου, η αντικατάσταση και μόνο των ποδιών του πικάπ με ειδικά αντικραδασμικά, είναι εύκολη και ανέξοδη μετατροπή, με προτάσεις όπως αυτή.
2. Η αντικραδασμικότητα λόγω συνεχών δυναμικών φαινομένων π.χ. αν χοροπηδήσω στο πάτωμα και είναι ξύλινο και για πιο pshcyo οι συνεχείς κινήσεις του φλοιού της γής: επίσης, βλέπε rumble, απάντηση στο "1".
3. Η ακρίβεια περιστροφής με τα Ελληνικά δεδομένα ρεύματος(μή σταθερή τάση εισόδου κ.τ.λ.): μεταφράζεται σε wow & flutter, άρα η μέτρηση του wow & flutter αυτό ακριβώς μας δείχνει... Εκτός αυτού, το Quartz Lock FG Servo του πχ ΜΚΙΙ εξαλείφει εντελώς την εξάρτηση της ακρίβειας περιστροφής του μοτέρ από την ακρίβεια της συχνότητας της τάσης του δικτύου, διότι φτιάχνει συνεχώς τη δική του συχνότητα...
4. Η παρεμβολή του μοτέρ σε μία ευαίσθητη βελόνα(πηνίου): επίσης, βλέπε rumble, απάντηση στο "1". Παρόλα αυτά, κι εγώ θα πρότεινα κινητού μαγνήτη (χωρίς όμως να μπορώ να το δικαιολογήσω αυτό με επιχειρήματα τεχνικής φύσεως).


Και η ζωή συνεχίζεται....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: I knew someone   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2009 5:46 am

Last year, I was offered to buy the MKII 6 model, the black, and latest version of the above mentioned TT. But I said no , since I did not have space.

This month things change, so I will see if he still has them for the ridiculous (good) price of 400 euros per piece , and new, boxed. Not mind or sample, but new.

If he has a few models which he had in Germany I will get one so I can have a real turntable to literally play with. And I will set it up in my office I figure.

Moving house is hard work, but if your lucky, you can do things, changes I mean which no one will notice, (meaning my wife, Trouble's wife), and maybe getting away with it.

Of course I just blew that, by writing about it here but I am hoping she is too busy packing to see this page, before its too late...Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2009 10:44 am

Flac Level 8 έγραψε:

Εξαιρετική η περίληψή σου!

Τώρα για τις μετρήσεις και την άποψή σου ότι δεν είναι "αρκετές" για να δείξουν κάποια πράγματα, έχω την εξής διαφορετική εκτίμηση-άποψη:
1. Η αντικραδασμικότητα λόγω ηχητικής ανάδρασης: μεταφράζεται σε rumble, άρα η μέτρηση του rumble αυτό ακριβώς μας δείχνει... Πέραν τούτου, η αντικατάσταση και μόνο των ποδιών του πικάπ με ειδικά αντικραδασμικά, είναι εύκολη και ανέξοδη μετατροπή, με προτάσεις όπως αυτή.
2. Η αντικραδασμικότητα λόγω συνεχών δυναμικών φαινομένων π.χ. αν χοροπηδήσω στο πάτωμα και είναι ξύλινο και για πιο pshcyo οι συνεχείς κινήσεις του φλοιού της γής: επίσης, βλέπε rumble, απάντηση στο "1".
3. Η ακρίβεια περιστροφής με τα Ελληνικά δεδομένα ρεύματος(μή σταθερή τάση εισόδου κ.τ.λ.): μεταφράζεται σε wow & flutter, άρα η μέτρηση του wow & flutter αυτό ακριβώς μας δείχνει... Εκτός αυτού, το Quartz Lock FG Servo του πχ ΜΚΙΙ εξαλείφει εντελώς την εξάρτηση της ακρίβειας περιστροφής του μοτέρ από την ακρίβεια της συχνότητας της τάσης του δικτύου, διότι φτιάχνει συνεχώς τη δική του συχνότητα...
4. Η παρεμβολή του μοτέρ σε μία ευαίσθητη βελόνα(πηνίου): επίσης, βλέπε rumble, απάντηση στο "1". Παρόλα αυτά, κι εγώ θα πρότεινα κινητού μαγνήτη (χωρίς όμως να μπορώ να το δικαιολογήσω αυτό με επιχειρήματα τεχνικής φύσεως).


Και η ζωή συνεχίζεται....
Όχι...Το rumble μετριέται ως εξής...
Συνδέεεται ο παλμογράφος στην έξοδο της βελόνας.Μετριέται ο θόρυβος σε κενό αυλάκι.Γίνεται μία μέτρηση και σε αυλάκι με σταθερό τόνο.Συγκρίνονται τα αποτελέσματα και βγαίνει η μέτρηση.Σε αυτό δέν υπάρχει ηχητική ανάδραση.Για να υπάρξει ηχητική ανάδραση θα πρέπει να υπάρξει...έξοδος ήχου δηλαδή ηχείο!!!!!Το rummble δέν υπολογίζει κάτι τέτοιο.Το 3 έχει μία λογική.Το 4 δέν είναι σίγουρο αν ισχύει διότι μπορεί το rumble να μετρείται με μαγνήτη και όχι με πηνίο.Είναι και αυτό που είπε η στερεοφωνία....προσέχετε διότι υπάρχουν πολλές μετρησεις και διαφορετικές.
Τσίμπα και δύο mk2 απο το πιό διάσημο club στον κόσμο...το cavo paradiso στη Μύκονο!!!!!!!!
Belt VS Direct drive Dsc00034r
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2009 12:51 pm

AlexD έγραψε:
.... στη Μύκονο!!!!!!!!

στη μύκονο φίλε μου, άλλα πας να δεις και να κάνεις, δεν ασχολείσαι με πικάπ... πχ:

Belt VS Direct drive 1241824004_finger_licking_good
Belt VS Direct drive 1236009680_14
Belt VS Direct drive 1238400482_32
Belt VS Direct drive 1241434872_mini_bikini_09
Belt VS Direct drive 1241824826_sandy_beaches
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mykonos is good, but it gets boring after 30 years of going there!   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2009 5:13 pm

I used to go to many of the Greek Islands during every summer break from Canada. As a matter of fact I think I have been to Mykonos more than most Greeks have that were born here.

I go 4-6 times per year, but this time, I will only go once or twice, and spend most of my time in Crete.

Just to get some real Greek feeling inside me. The way that only Crete can do.

I have lived a crazy life, but now that I am older, I still feel the same, although I don't show it. It is just that I feel the same for a less amount of time......and that is what makes the difference.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
AlexD
Admin
AlexD


Posts : 84
Join date : 20/06/2009
Location : Athens

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2009 5:20 pm

Άσε Κώστα και σου ετοιμάζω ειδική κατηγορία για τη Μύκονο....Για να γεμίσεις τα τέρα σου...
Ιταλικό...
Belt VS Direct drive Dsc00039g

Ελληνικά και τα δύο...
Belt VS Direct drive Dsc02633c

Αλλα σου πα...Περιμένω κάτι videos και ετοιμαστείτε...Όχι σαν τις δικές σου τις ψηφιακές... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flac Level 8

Flac Level 8


Posts : 17
Join date : 29/06/2009
Age : 53
Location : Σαλόνικα

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 16, 2009 10:49 am

Trouble έγραψε:
Last year, I was offered to buy the MKII 6 model, the black, and latest version of the above mentioned TT.
... if he still has them for the ridiculous (good) price of 400 euros per piece , and new, boxed.

πολύ καλή τιμή όντως!

τελικά το έχει σε αυτή την τιμή?

αν τυχόν υπάρχει, ίσως να βολευτεί και κάποιος ακόμα οπότε ενημέρωσέ με αν είναι διαθέσιμο σε αυτό το ποσό (όχι για μένα πάντως, μη πάει το μυαλό σας στο ...πονηρό)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trouble
Admin
Trouble


Posts : 273
Join date : 19/06/2009
Age : 58
Location : Greece

Belt VS Direct drive Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Belt VS Direct drive   Belt VS Direct drive Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 16, 2009 8:01 pm

Βρηκα στην Γερμανια.

Θα μου πει τελική τιμη συντομα, με μεταφορικα.....που τελικα ειναι πολλα εαν δεν προσεξεις....απο 50 μεχρι 500 ευρω κοιμαινεται...οστοσο για την τιμη μου φαινεται θα ειναι κάτω του 400 ευρω πιστεωυ, χωρις ταχυδρομικα.

ΓΚΡΕΑΤ ΠΙΚΤΙΟΥΡ ΒΡΑΒΩ ΠΑΙΔΕΣ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://acatalk.forumgreek.com
 
Belt VS Direct drive
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AcaTalk :: High End Talk Only! :: Audio Technology of Hi End-
Μετάβαση σε: